رییس ستاد کل نیروهای مسلح: پاسخ به اسرائیل با حداکثر آسیب‌رسانی خواهد بود

آوریل 6, 2024

نوشته ای دیگر از جمهوری خواهان ایران

Comments

با گذشت کم‌تر از یک هفته از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولی سفارت جمهوری اسلامی در دمشق، پیش‌بینی‌ها درباره نحوه واکنش ایران همچنان موضوع بحث رسانه‌های غربی و مقام‌های حکومتی است. رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت که پاسخ ایران با حداکثر قدرت تخریب خواهد بود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه ۱۸ فروردین، هم‌زمان با مراسم تشییع جنازه سپاهیان کشته شده در دمشق، بیانیه‌ای منتشر کرد و از اجرای «مجازات پشیمان‌کننده» برای اسرائیل گفت.

یک روز پیش از این، شماری از مخاطبان ایران‌اینترنشنال با ارسال پیام‌هایی، «رجزخوانی‌های جمهوری اسلامی» را «پوشالی و طبلی تو خالی» خواندند.

در یکی از این پیام‌ها آمده است که وعده انتقام، «خودنمایی مقام‌های جمهوری اسلامی» است چون آن‌ها در عمل «نه توان مقابله با اسرائیل را دارند نه گروه‌های مسلح دیگری که با آن‌ها دشمن هستند».

در بخشی از بیانیه روز شنبه سپاه پاسداران آمده است: «سپاه پاسداران به فضل الهی، مطالبه ملی در مجازات پشیمان‌‌کننده دشمن صهیونیستی و حامیان آن از ارتکاب جنایت ناجوانمردانه تروریستی اخیر در دمشق را تحقق خواهد بخشید.»

در اصفهان، محمدحسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، در مراسم تشییع محمدرضا زاهدی، فرمانده ارشد کشته‌شده سپاه پاسداران، گفت که حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق بدون پاسخ باقی نخواهد ماند.

باقری یادآور شد: «زمان و نوع عملیات را ما تعیین می‌کنیم و آن را در هنگام مناسب و با حداکثر آسیب‌رسانی به دشمن قطعا انجام می‌دهیم.»

در حمله روز دوشنبه ۱۳ فروردین اسرائیل، ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، پایتخت سوریه، هدف قرار گرفت و هفت عضو سپاه پاسداران کشته شدند.

پس از این حمله، بسیاری از مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی، اسرائیل را تهدید به انتقام و گرفتن «پاسخ سخت» کردند.

رسانه‌های غربی در روزهای گذشته به گمانه‌زنی درباره پاسخ جمهوری اسلامی به این حمله و چگونگی واکنش آن پرداختند.

روز شنبه نیویورک‌تایمز در گزارشی از حمله اسرائیل با عنوان ضربه‌ای سخت یاد کرد که جمهوری اسلامی را مصمم به پاسخ کرده است و افزود که همین مساله، نگرانی‌ها را درباره وقوع جنگ در منطقه افزایش می‌دهد.

این رسانه به نقل از دو مقام جمهوری اسلامی که نخواستند نامشان فاش شود، نوشت که ایران تمام نیروهای مسلح خود را در حالت آماده‌باش کامل قرار داده و تصمیم گرفته است مستقیما به حمله دمشق پاسخ دهد تا بازدارندگی ایجاد کند.

نیویورک‌تایمز در عین‌حال تاکید کرد زمان یا چگونگی این پاسخ هنوز مشخص نیست.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره آماده‌باش اسرائیل برای حمله تلافی‌جویانه احتمالی جمهوری اسلامی منتشر شد.

بر اساس این گزارش‌ها، اسرائیل نیروهای نظامی خود را در حالت آماده‌باش بالا قرار داده، مرخصی واحدهای رزمی را لغو کرده، نیروهای نظامی ذخیره را به واحدهای پدافند هوایی فراخوانده و سیگنال‌های جی‌پی‌اس را مسدود کرده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی به نقل از مقام‌های آمریکایی خبر داد ایالات متحده نیز در آماده‌باش کامل است و برای حمله انتقام‌جویانه احتمالی حکومت ایران به اهداف اسرائیلی یا آمریکایی در منطقه آماده می‌شود.

در همین روز سی‌ان‌ان گزارش داد مقام‌های ارشد دولت آمریکا در حال حاضر بر این باورند که حمله جمهوری اسلامی «حتمی» است و این حمله احتمالا هفته آینده صورت خواهد گرفت.

این رسانه‌ها به اظهارات مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی درباره انتقام از اسرائیل به ویژه در سخنرانی مراسم حکومتی «روز قدس» اشاره کردند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران در این مراسم گفت: «ما هشدار می‌دهیم هیچ عملی از هیچ دشمنی در مورد نظام جمهوری اسلامی بدون پاسخ نخواهد ماند.»

در کنار این تهدیدها، برخی مقام‌ها و رسانه‌های نزدیک به حکومت، رویکرد محتاطانه‌تری درباره انتقام از اسرائیل در پیش گرفته‌اند.

محمدجواد اخوان، مدیر‌‌مسئول روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران، روز شنبه در سرمقاله‌ای با عنوان «سیلی پشیمان‌ساز راهبردی یا تاکتیکی؟» نوشت پاسخ جمهوری اسلامی به حمله اسرائیل قطعی است اما «کیفیت این سیلی» را باید در چارچوب راهبرد کلان حکومت جست‌وجو کرد.

او نوشت: «حریف می‌خواهد ما از زمین موفق خود یعنی راهبرد تنازل کرده و به بازی در زمین او یعنی تاکتیک تن در دهیم. اما بازی مطلوب، حفظ زمین راهبردی در عین استمرار سیاست ابهام است. در جایی که او منتظر نیست ضربه تاکتیکی هم خواهد خورد اما جابه‌جایی زمین بازی رخ نخواهد داد.»

اخوان همچنین به موضوع کشته شدن قاسم سلیمانی از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت علی خامنه‌ای، «انتقام سخت اصلی» را در آن رویداد، «غلبه بر هیمنه نرم‌افزاری سلطه و اخراج آمریکا از منطقه» دانسته بود.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نیز روز هفدهم فروردین گفته بود: «در مجازات دشمن نباید شتاب‎‌زده عمل کرد. در چنین موقعیت‌هایی باید گوش جان به تدبیر رهبر فرزانه سپرد.»

در جریان کشته شدن قاسم سلیمانی، سپاه پاسداران برای گرفتن انتقام از آمریکا، عامدانه به پرواز پی‌اس-۷۵۲ هواپیمایی اوکراین شلیک کرد که تمام ۱۷۶ سرنشین آن همراه با یک جنین کشته شدند.

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

مقالات بیشتر از این نویسنده را می‌توانید با کلیک روی نام ایشان مشاهده کنید.

تازه ترین

بیانیه ۵ تشکل: جمهوری خواهان سکولار دموکرات به دنبال رهبری فردی در خارج از کشور نیستند

بیانیه ۵ تشکل: جمهوری خواهان سکولار دموکرات به دنبال رهبری فردی در خارج از کشور نیستند

بیانیه جمعی از تشکل‌های جمهوری‌خواه سکولاردمکرات پیرامون رهبری جمعی و متکثر جنبش انقلابی ۱۴۰۱ مردم ایران که با تکیه بر کنشگری، قدرت مردم و مشارکت فراگیر سیاسی، اجتماعی، اتنیکی، زنان و جوانان شکل گرفت، در پنجمین ماه فعالیت در شرایطی متفاوت با شروع طوفانی خود قرار گرفته...

بیش از ۳۵۰ فعال سیاسی و مدنی خواستار لغو حکم ۶۰ سال زندان ۱۱ فعال حقوق زنان در گیلان شدند

بیش از ۳۵۰ فعال سیاسی و مدنی خواستار لغو حکم ۶۰ سال زندان ۱۱ فعال حقوق زنان در گیلان شدند

بیش از ۳۵۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی، با انتشار بیانیه‌ای از فعالان حقوق زنان در استان گیلان حمایت و احکام سنگین صادر شده برای آنان را به‌شدت محکوم کردند. آنها خواستار لغو همه احکام و آزادی این زندانیان شدند. در این بیانیه گفته شده است:« احکام سنگینی که به...

گردش به سمت یهودستیزی

گردش به سمت یهودستیزی

احمد زیدآبادی - سیاست رسمی نظام جمهوری اسلامی از همان ابتدای تأسیس، تفکیک بین یهودیت و مرام سیاسی صهیونیسم و در واقع نفی و تقبیح یهودستیزی بوده است. اسرائیل این سیاست را "ریاکارانه" دانسته و معمولاً مدعی بوده است که جمهوری اسلامی در اصل یهودستیز است اما آن را در پشت...

0 Comments

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *